Novinka - Menstruační kalíšky!

31.10.2021

Nově vedeme na e-shopu i v prodejně menstruační kalíšky značky LadyCup! V tomto článku se dozvíte jak vybrat správnou velikost a spoustu další rad...

Takto se kalíšek složí před zavedením
Takto se kalíšek složí před zavedením

Výhody kalíšku

 • žádné alergie 
 • nezpůsobuje vytváření plísní a močových zánětů 
 • žádné známé případy syndromu toxického šoku 
 • neovlivňuje negativně zdravé vaginální prostředí
 • použití při sportu, cestování, ve spánku... 
 • použití s běžnými antikoncepčními prostředky

Jak zavést kalíšek?

Před manipulací s LadyCup dbejte na důkladnou čistotu rukou! Před prvním zavedením sterilizujte LadyCup! Zavedení LadyCup doporučujeme v některé z těchto poloh: sed, podřep, klek, stoj. 
Vyzkoušejte si jednu z těchto poloh a vyberte si pro Vás tu nejvhodnější. Pro snadnější zavedení můžete LadyCup navlhčit vodou nebo použit lubrikační gel na vodní bázi. LadyCup uchopte prsty a stlačte. Následně pomocí prstů druhé ruky přeložte LadyCup podélně na polovinu. Držte LadyCup prsty jedné ruky za co nejnižší polohu a zaveďte do pochvy šikmo směrem dozadu. Správná poloha LadyCup je níže než umístění tamponů. Po zasunutí do pochvy uvolněte prsty a nechte LadyCup plně rozvinout a přilnout. Zkontrolujte nahmatáním obvodu kalíšku. 

Jak používat kalíšek?

Vyprazdňujte LadyCup min. 1× za 12 hod., v závislosti na síle Vaší menstruace. VYJMUTÍ: Před manipulací s LadyCup dbejte na důkladnou čistotu rukou! Ve Vámi zvolené poloze (sed, stoj apod.) nahmatejte držátko nebo spodní část LadyCup. Můžete si i pomoci zatlačením poševních svalů, které Vám LadyCup přiblíží. Stlačte spodní část LadyCup a po uvolnění podtlaku jemně LadyCup vytáhněte. Pro první vyjmutí je důležitý klid a vnitřní uvolnění Vašeho těla. Pokud LadyCup nejde tímto způsobem vytáhnout, použijte pro odstranění prst, kterým zrušíte podtlak a oddělíte kalíšek od poševní stěn. Následně Vám půjde LadyCup lehce vytáhnout. Obsah vyprázdněte do toalety. 

Opětovné použití kalíšku:

LadyCup umyjte nejlépe teplou vodou, případně přírodním mýdlem. Důkladně LadyCup opláchněte pod tekoucí vodou, tak aby byl připraven pro nové použití. Pokud cestujete nebo v jiném případě když nemáte k dispozici vodu, můžete použít i čistý papír. LadyCup umyjete kdykoliv později podle možností.

Zkrácení držátka:

Na základě Vašich tělesných dispozic, můžete držátko různě zkracovat. Doporučujeme Vám postupné zkracování než naleznete optimální délku. Držátko můžete i zcela odstřihnout nůžkami nebo odříznout ostrým nožem. Důležité je aby nedošlo poškození spodní části LadyCup. Správná délka je taková při níž nebudete cítit držátko např. při chůzi nebo v sedě. 

Čištění a údržba kalíšku:

V průběhu menstruace umývejte Váš LadyCup teplou vodou a přírodním mýdlem. Po skončení menstruace je nutné LadyCup vyvařit nebo vysterilizovat. Tuto činnost doporučujeme i před opětovným použitím. Vyvařování: v nádobě s vodou 2-5 min. Sterilizace: ponoření do sterilizačního roztoku (postupujte dle návodu výrobce sterilizačního prostředku) Zkontrolujte průchodnost malých podtlakových otvorů v horní části LadyCup. Čištění je možné např. špendlíkem. Správnou a pravidelnou údržbou prodloužíte jeho dlouhou životnost. LadyCup uchovávejte v přiloženém bavlněném sáčku. Neuskladňujte v neprodyšných obalech! 

Řešení různých problémů:

 • Zavedení: 

Některé ženy mohou mít problém se zavedením LadyCup velikosti S(mall). Doporučujeme navlhčit LadyCup vodou nebo použít lubrikační gel na vodní bázi.

 • Vyjmutí: 

Při problému s vyjmutím zachovejte klid. Důležité je celkové svalové vnitřní uvolnění, zvláště poševních svalů. Zkuste změnit polohu pro vyjmutí. Použijte stlačení poševních svalů, kterými si přiblížíte LadyCup. Stlačení několikrát opakujte než ucítíte výraznější posunutí. 

 • Protékání: 

Pokud Vám LadyCup protéká, zkontrolujte správnou polohu zavedení. Je pravděpodobné, že posazení LadyCup není správné. Zkotrolujte (prstem) jestli Váš LadyCup je plně rozbalen a jeho stěny se dotýkají poševní stěny. Zkontrolujte průchodnost malých podtlakových otvorů. V případě, že ani jedno z výše uvedených řešení nepomáhá odstranit problém, pravděpodobně jste chybně zvolila výběr velikosti LadyCup. U velikosti L(arge) je možné odstranění problému protékání cvičením určitých svalů. Informujte se u svého gynekologického lékaře o této možnosti. 

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: 

 • Používejte LadyCup max. 12 hod! 
 • Umývejte LadyCup pouze přírodními mýdly!
 • Čistěte LadyCup jen doporučenými prostředky a způsoby!
 • Používejte výhradně lubrikační gely na vodní bázi!
 • LadyCup není antikoncepční prostředek!
 • Nepoužívejte LadyCup při pohlavním styku!
 • LadyCup nechrání před pohlavními chorobami!
 • Používejte výhradně vlastní LadyCup!
 • Dodržujte základní hygienické zásady!
 • V případě jakýchkoliv příznaků potíží v oblasti pochvy, kontaktujte gynekologického lékaře

Jak vybrat správnou velikost a jaké jsou velikosti kalíšku?

Velikost S (malý) 

 • průměr 40 mm, délka 46 mm, délka držátka 19 mm, max. objem 21,2 ml
 • ženy a dívky mladší 25 let,
 • ženy a dívky, které doposud nerodily přirozenou cestou,
 • ženy se slabou až normálně silnou menstruací.

Velikost L (velký) 

 • průměr 46 mm, délka 53 mm, délka držátka 13 mm, max. objem 34,3 ml
 • ženy a dívky starší 25 let
 • ženy a dívky, které rodily přirozenou cestou

Držátko o velikosti 19/13 mm je možné libovolně zkrátit na délku, která vám bude nejvíce vyhovovat. Držátko je také možné zcela odstranit. Věnujte prosím pozornost správnému zkrácení, aby nedošlo k poškození LadyCup! Pro zkracování použijte ostrý nůž nebo nůžky. 

Jak správně pečovat o menstruační kalíšek?

Uchovávejte LadyCup v přiloženém bavlněném sáčku. Uskladnění na místě bez UV záření zachová na dlouhou dobu jeho přirozenou barvu. Neukládejte LadyCup do neprodyšných obalů. Na konci menstruačního období ho vyvařte nebo vysterilizujte.

Jako základní údržbu v průběhu menstruace doporučujeme podle možností omytí vodou, případně i použití neparfemovaného mýdla. Údržbu proveďte co nejdříve po vyprázdnění - předejdete tak zaschnutí menstruační krve a následnému ztížení čištění. Pokud nemáte k dispozici vodu, můžete použít např. toaletní papír nebo vlhčené intimní ubrousky.

Mohu používat menstruační kalíšek při stolici nebo močení?

Není třeba LadyCup vyjímat. Záleží na vašem rozhodnutí a pocitu. Pokud se LadyCup posune, je třeba ho opět správně umístit, tak aby nedošlo k případnému protékání.  

Je možné mít menstruační kalíšek při pohlavním styku?  

LadyCup při pohlavním styku použít nejde, protože jeho tvar není uzpůsobený pro milování. Mohlo by dojít k jeho zatlačení a následně obtížnému vyjmutí. Před pohlavním stykem pro svou i partnerovu bezpečnost menstruační kalíšek vždy vyndejte.   

Používání LadyCup s antikoncepčnímí prostředky? 

LadyCup lze současně používat s diafragmou nebo spirálou.

Mohu menstruační kalíšek používat při sportu?

LadyCup můžete používat při všech aktivitách včetně plavání a jízdy na kole.  

Začala jsem poprvé menstruovat. Můžu používat kalíšek? 

Ano, také mladé dívky jsou fyzicky schopné používat menstruační kalíšek. Kalíšek je možné používat od úplně první periody. Samozřejmě čím více se seznámíte se svým tělem, tím jednodušší to celkově bude. Tak jako s používáním tamponů bude s počátku zapotřebí trochu tréninku včetně možné lubrikace pro jednoduché zavedení kalíšku.  


Kategorie