Darkovská jodobromová sůl do koupele 1kg

Darkovská sůl vyrábí se pomalým a šetrným zahušťováním a odpařováním jodobromové solanky.
Tato solanka je z geologického hlediska mořskou vodou z období třetihor, která doprovází uhelná ložiska ve Slezské pánvi. Je silně mineralizována, vyznačuje se mimořádně vysokým obsahem jódu (až 800 x více než současná mořská voda) a díky hloubce, ze které je těžena, ( 500 až 600 m) je zcela zbavena civilizačního znečištění. 

220,00 Kč
cena včetně DPH

Způsoby použití - koupele

Koupele celkové

U těchto koupelí je důležité, abychom měli ponořenou co největší část těla, takto docílíme maximálního účinku na organismus.

Koupele částečné

Používáme je v případě, kdy chceme nechat působit koupel na vybrané části těla, například potící se dlaně nebo chodidla, mrznoucí nohy, svědící ruce.
Velmi dobrých efektů lze docílit koupelí nohou. V tomto případě lze použít jak vyšší koncentrace soli, tak i vyšší teploty. Již naše babičky věděly o preventivním působení koupele v teplé vodě se solí před spaním proti chřipce a nachlazení.

Kosmetické koupele

Cílem těchto koupelí je čištění, hydratace a výživa pokožky. Kromě toho dochází k vyhlazování vrásek, likvidaci ekzémů a zmírnění celulitidy.

Tento druh koupele je možné provádět v kosmetických salónech, wellnesscentrech i v domácích podmínkách.

Koupele se doporučují v koncentracích od 0,5 do 1,5 %, doba koupele od 10 do 30 minut při teplotě 37 až 39°C. Klima v koupelně je díky jódu, uniklému z roztoku a zvýšené vlhkosti, velmi podobné mořskému klimatu.

Určitou formou kosmetických koupelí jsou částečné koupele rukou a nohou během manikúry a pedikúry. Sůl nejen změkčí nehty a kůži, ale kromě toho vyživuje a posiluje nehty. Jód a brom navíc působí jako desinfekční prostředky proti mykózám, bakteriím a zánětům.

Koupele detoxikační a odtučňovací je nutno provádět při koncentracích vyšších než 1 %.
Koupele omezující nepříjemný zápach potu se doporučují v koncentracích 3 %.
Koupele vhodné pro kůži postiženou akné, ekzémy, nežity a špatně se hojícími ranami můžeme aplikovat až do koncentrace 5 %.

Minerální koupele

Tento druh koupelí není zaměřen na konkrétní neduhy a nemoci ale má profylaktický účinek. Jejich cílem je výživa, hydratace, zjemnění pokožky a oddálení procesu stárnutí kůže. Provádíme je tak, že do koupele přidáme 2 sklenice (0,5 l) solanky nebo 2 hrsti jodobromové soli.

Léčivé koupele

Provádějí se především v lázních, nemocnicích a rehabilitačních centrech.
V domácích podmínkách se koupele provádí jako prevence onemocnění nebo pro zvýšení účinku ostatních léčebných procedur. Výsledky jsou závislé na druhu onemocnění, jeho fázi, metodách léčení, koncentraci koupelového roztoku, jeho teplotě a délce. Léčivé koupele se provádějí v koncentrovanějších roztocích (až do 5 - 6 %). V těchto případech je nutná konzultaces ošetřujícím lékařem

Aromatické koupele

Sloučením solankových koupelí s aromatickými dosáhneme ještě vyšších pozitivních stimulů působících na lidský organismus.

Hydromasážní koupele

V posledních letech nabývají na popularitě hydromasážní vířivé vany. Přidáním jodobromové soli nebo solanky do těchto koupelí podstatně zvýšíme celkový efekt hydromasáže. Teplota a proudy vody napomáhají otevíraní pórů a tím i lepšímu příjmu minerálů, jelikož z vířící a bublající vody se rychleji uvolňuje jód. Z těchto důvodů se používají nižší koncentrace. (2 hrsti soli nebo 0,5 l solanky na objem vody ve vířivce).

Způsoby použití - obklady

K tomuto účelu používáme bavlněnou nebo lněnou látku, kterou ponoříme do jodobromové solanky a přiložíme je na určitou část těla. Používají se teplé nebo studené.

Studené obklady - působí protizánětlivě, tiší bolest, zmenšují otoky a pohmožděniny. Doporučená doba působení je od 2 do 3 hodin. Při zápalu plic a průdušek, chřipce nebo astmatu obklady přikládáme na prsa.

Teplé obklady - látku ponoříme do solanky teplé 40 - 45°C , přiložíme na danou část těla a přeložíme suchou tkaninou nebo termoforem. Tento druh obkladů způsobuje uvolnění hladkých svalů, působí protizánětlivě a tiší bolest.
Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout pomoci obkladů při kožních onemocněních, především při zmírňování příznaků lupénky, při akné, ekzémech a celulitidě.

Způsoby použití - inhalace

Cílem je zvlhčení dýchacích cest a likvidace virů a bakterií v nich usazených. Kromě toho inhalace ředí hleny a rozšiřují zúžené dýchací cesty.

V domácích podmínkách používáme nejčastěji solanku ve zředěném stavu 1 : 3, tímto zředěním se dostaneme na koncentraci fyziologického roztoku.
Inhalaci používáme při nemocech horních i dolních dýchacích cest, zánětu průdušek a průdušnice, zaprášení plic a průduškovém astmatu. K tomuto účelu používáme přístroje - inhalátory nebo hlavu přikryjeme ručníkem a inhalujeme roztok o teplotě 40°C.

Způsoby použití - kloktání

Velmi dobrých efektů při profylaxi nachlazení a problémů s dýchacími cestami docílíme kloktáním roztoku připraveného rozpuštěním lžíce jodobromové solanky ve sklenici vlažné vody nebo neředěné jodobromové solanky. Doporučuje se kloktat několikrát denně při prvních příznacích bolesti v krku.
Kloktání je také velmi účinné při aftech a nepříjemném zápachu z úst.

Na co lze používat - Relaxace

Nespavost

O nespavosti mluvíme tehdy, když máme problémy s usínáním, v noci se budíme, nebo se budíme příliš brzy ráno. Proto, než sáhneme po silných lécích, doporučujeme vyzkoušet působení jodobromové soli nebo solanky přidané do koupele. Takto připravená teplá koupel těsně před spaním uvolňuje napětí, stres a navozuje dobrou náladu. Vápník a hořčík, které jsou v koupeli obsaženy v ideálním poměru 2 : 1 mají silně uklidňující účinek. Koupel o teplotě 38 - 40°C a délce pobytu minimálně 15 minut by měla být ukončena odchodem rovnou do postele.

Stres

Životní styl, tempo a každodenní starosti bývají jeho nejčastější příčinou. Pokud se dostává do chronické fáze nebo přestává být zvladatelným, může být příčinou mnoha somatických nemocí nebo depresí.
Pozitivní efekty při zvládání stresu přináší také hydroterapie v zátiší vlastní koupelny. Teplá koupel s přídavkem jodobromové soli nebo solanky o délce 15 - 20 minut relaxuje organismus, zklidní emoce, sníží nervové napětí, usnadní usínání a zajistí klidný spánek.

Regenerace po fyzické námaze

Intenzívní sportování nebo mimořádná fyzická námaha přináší bolesti svalů, vyčerpanost a apatii. Ve svalech vznikají vlivem látkové výměny toxické látky, jako jsou kyselina mléčná, močová, aceton nebo kreatinin. Tyto látky musí být vyloučeny z těla a právě tento proces je stimulován a intenzifikován solankovou koupelí. V tomto procesu dochází díky iontové výměně k vylučování toxinů z těla a jejich nahrazování vodou s rozpuštěnými minerály a mikroelementy.

Na co lze používat - Krása

Akné

Jako prevenci i jako desinfekci přidáváme do koupele 2 sklenice jodobromové solanky nebo větší hrst jodobromové soli. V době zvýšeného výskytu doporučujeme natírat postižená místa neředěnou solankou.

Celulitida

Solanková koupel způsobuje, že kůže se hydratuje, vyživuje, vyplavuje se z ní určité množství tuku, z organismu se uvolňují toxiny a škodlivé látky vzniklé z látkové výměny, jež omezují průtok krve a lymfy v problémových místech. Zmenšují se otoky a zčervenání a zklidňuje se hormonální systém organismu.

Při akutních příznacích se doporučuje zvýšit koncentraci jodobromové solanky až na 1 litr na objem vany, resp. 2-3 hrsti jodobromové soli. V některých případech dochází k překvapivým výsledkům přikládáním obkladů se solankou zředěnou 1 : 3 na postižená místa.

Přílišné pocení

V průběhu koupele v tzv. hypertonickém roztoku, tj. roztoku, jehož koncentrace překračuje
1 % dochází k iontové výměně mezi organismem a vodou, ve které se koupeme. Z těla jsou vyplavovány toxické látky vznikající v průběhu látkové výměny a přijímány ionty prvků obsažených v koupeli. Jód a bróm obsažené v roztoku působí asepticky na bakterie, které způsobují nepříjemný zápach, provázející pocení.

Jako preventivní opatření můžeme přidávat sklenici jodobromové solanky nebo hrst jodobromové soli do koupele, osvědčené jsou také koupele v hypertonickém roztoku soli několikrát ročně v sériích po 3 - 4.

Snižování nadváhy

Příčinou zvýšené tělesné hmotnosti nemusí být vždy nedostatek pohybu nebo zvýšený přísun kalorií. Nezřídká se stává, že štíhlí lidé konzumují mnohem více jídla, než obézní, kteří se omezují v jídle.
Jednou z příčin může být nesprávné fungování štítné žlázy, způsobené nedostatkem jódu v organismu. Jód má totiž zásadní vliv na činnost této žlázy s vnitřní sekrecí. Kromě toho je prvkem, jehož přítomnost v organismu výrazně ovlivňuje spalování tuků. Chybějící jód lze dodat tělu jednoduše prostřednictvím koupelí s přídavkem hrsti jodobromové soli nebo sklenice jodobromové solanky.

Mykózy chodidel

Doporučuje se denně koupel chodidel ve vaničce s roztokem, připraveném ze dvou hrstí jodobromové soli nebo 2 až 3 sklenic jodobromové solanky. Teplota vody 38 - 40°C, doba koupele minimálně 15 minut. Po koupeli je nutné důkladně osušit pokožku. Dodržovat další opatření nutná pro likvidaci tohoto neduhu.
Vrásky.

Přestože se jedná o nezvratný proces, lze ho do určité míry zpomalovat. Koupele s přídavkem jodobromové soli (1 až 2 hrsti) nebo jodobromové solanky (1 až 2 sklenice) působí blahodárně na pokožku díky její hloubkové penetraci a obsahu některých prvků:

Selen omezuje vznik volných radikálů, zodpovědných za stárnutí kůže i celého organismu.
Křemík- zvaný také prvkem mládí, podporuje vstřebávání kyslíku a vylučování toxinů.
Sodík napomáhá udržovat správné pH pokožky.

Na co lze používat - Zdraví

Bulimie a anorexie

V těchto případech aplikujeme koupele v 1% roztoku jodobromové soli jako doplňkovou léčbu. Koupel aktivuje centrální nervovou soustavu, snižují emocionální napětí a dodává organismu potřebné množství prvků a minerálů.

Astma

Zde používáme jodobromovou solanku jako doplňkový způsob léčby. Jod a brom v ní obsažené rozřeďují hleny a rozšiřují dýchací orgány, čímž napomáhají dýchání. Doporučuje se umístit do prostorů, v nichž pobývá nemocný, zvlhčovač vzduchu naplněný jodobromovou solankou, čímž se klima v místnosti stává podobné mořskému. V období zvýšených potíží se doporučuje inhalace jodobromové solanky. Kromě toho se doporučuje přidávat do každé koupele jedna až dvě hrsti jodobromové soli.

Atopický zánět kůže - ekzém

Přestože v některých případech koupání zhoršuje pacientův stav, neplatí to pro koupele v mořské nebo slané vodě. Tyto koupele nejen že jsou organismem tolerovány, ale mají i kladný zdravotní účinek na pacienta. Přidání hrsti jodobromové soli nebo dvou sklenic jodobromové solanky zklidňuje pokožku, snižuje pocit svědění a omezuje výskyt vyrážky.

Bolesti páteře

Účinné jsou vanové koupele o teplotě 38 - 40°C, s koncentrací roztoku 3 % v sériích po10 koupelích každý druhý den a to 2 až 3 x ročně. Je důležité si po každé koupeli dopřát klid na lůžku po dobu nejméně 1 hodiny.

Dna

Koupele s obsahem jodobromové soli podporují činnost ledvin a vyplavují z organismu toxické látky, mezi jinými i kyselinu močovou, jejíž nedostatečné odbourávání způsobuje toto nepříjemné onemocnění. Hořčík obsažený v soli optimalizuje působení hormonů v těle a brání tak návratům bolestivých záchvatů. V akutních případech používejte koupel o koncentraci 2 %, jako prevenci 1 % roztok jodobromové soli.

Lupénka

Jednou z možností jak omezit projevy této nemoci je použití jodobromové solanky nebo soli. Velmi dobrých výsledků lze dosáhnout pomocí obkladů ze solanky zředěné 1:2, které přikládáme na postižená místa. Místa na hlavě (vlasy) ošetřujeme vmasírováním zředěné solanky (1:3) s následným opláchnutím po 10 minutách.
Pomáhají také koupele s vyšší koncentrací jodobromové soli (3 %), které užíváme při zaznamenání intenzivních příznaků provázejících nemoc. Vyšších koncentrací lze použít pouze po doporučení lékaře.

Inkontinence

Dobré výsledky při doplňkové léčbě mají teplé sedací koupele v 2 až 3 % roztoku jodobromové soli.

Osteoporóza

V léčbě i profylaxi se doporučují koupele v 1 % roztoku jodobromové soli. V období zvýšených příznaků a bolesti se doporučuje dávku zvýšit až na dvojnásobek. Jodobromová sůl obsahuje vápník a hořčík v ideálním poměru 2 : 1, takže je organismus během koupele velmi dobře absorbuje. Následně se tyto prvky usazují v kostech. Katalyzátorem tohoto procesu je stroncium, také obsažené v jodobromové solance.

Chřipka a nachlazení

Při prvních symptomech onemocnění se doporučuje koupel v 2 až 3 % roztoku jodobromové soli a teplotě 40 až 42°C, důležité je jít si po koupání ihned lehnout. Dobrých výsledků dosahujeme také koupelí chodidel v roztoku o teplotě 40 - 45°C. Příznaky chřipky a bolest v krku lze mírnit inhalací nebo kloktáním, můžeme také použít jodobromovou solanku jako kapky do nosu. Do všech výše uvedených aplikací používáme jodobromovou solanku ředěnou vodou v poměru 1 : 3. Pro zvýšení vlhkosti v místnostech, kde se nachází nemocný, doporučujeme nechat jodobromovou solanku volně odpařovat v otevřených nádobách.

Rekonvalescence

Po úrazech, zlomeninách a lékařských zákrocích urychlují rekonvalescenci koupele, ve kterých rozpustíme 1 až 2 hrsti jodobromové soli, jelikož dodávají organismu nezbytné prvky a minerály, působí antibakteriálně, podporují rehabilitaci a napomáhají psychické relaxaci.

Revmatický zánět kloubů

Osvědčují se jak celotělové koupele v 2 až 3 % roztoku jodobromové soli, tak zábaly stejné koncentrace, přikládané na bolestivá místa. Při zvýšené bolesti používejte zábaly studené, v ostatním období teplé.

Revma

Příznaky nemoci lze mírnit teplými koupelemi v 3 % roztoku jodobromové soli, které aplikujeme vždy při zhoršení stavu.
Rozedma plic, zaprášení plic

Příznaky těchto nemocí lze mírnit díky vlastnostem a chemickému složení jodobromové soli. Používáme ji ve formě inhalací, přidáváme do zvlhčovačů vzduchu, nebo přidáváme 1 až 2 hrsti jodobromové soli do koupele.

Angína

Léčbu antibiotiky můžeme podporovat kloktáním solanky ředěné 1:3 každé 2 hodiny a také inhalacemi. Mimo to se doporučuje zvlhčovat vzduch v místnosti jodobromovou solankou.

Zánět průdušek

Také v tomto případě antibiotikovou terapii podporujeme zvlhčováním vzduchu v místnosti, kde se nachází nemocný, kloktáním a inhalacemi. Jód a brom působí antibakteriálně, brom navíc rozšiřuje dýchací cesty a usnadňuje tak dýchání.

Zánět kloubů

Doporučují se koupele v roztoku jodobromové soli o koncentraci 2 až 3 %, obden v sériích po 10, celkem 2 až 3 x ročně.